Rodzina Tandberg 1976

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Rodzina2.jpg Dane-3.jpg

  • Wyroby firmy Tandberg zawsze cieszyły się w Polsce nadzwyczajna renomą, pewnie także dlatego, że norweska fabryka produkowała odbiorniki radiowe już długo przed wojną (II Światową).

Miałem nawet fizycznie taki odbiornik oznaczony jako Tandberg Huldra 3. Niestety ktoś go pomalował olejna farba na biało... Cecha charakterystyczna tego odbiornika było to, że drewniana skrzynka była podzielona na dwie części: w jednej znajdował się odbiornik druga stanowiła zamkniętą obudowę do głośnika. Trzeba przyznać że radio z lat 41-46 mające "wbudowana kolumnę typu compact" musiało grać szokująco dobrze.

Tradycję tę podtrzymał jeden z ostatnich przedstawicieli tej linii odbiornik Huldra 10 dostępny w Pewexie za 499 $ (czyli już po z grubsza 2 latach pracy, przy zerowych kosztach utrzymania).

  • Drugą domeną firmy Tandberg były magnetofony szpulowe.

Prezentowana rodzina z końca lat 70 to pierwsza ich seria przeznaczona do pracy w pionie. Zwraca uwagę konsekwencja tej linii widoczna w zestawieniu danych technicznych.

  • Mamy model 3500 - popularny oparty o prosta mechanikę (z czasem wydająca odgłosy podobne do traktora) o bardzo dobrych parametrach.
  • Mamy model 9100 - z mechanika oparta na elektromagnesach o takich samych parametrach jak 3500.
  • Mamy model 10XD - z mechanika jak 9100, ale przystosowany do szpul 10 calowych, zatem sensowna konsekwencją stało się pojawienie prędkości 38, ale jak porówna się parametry z 9100 to na tych samych prędkościach są praktycznie takie same.

Dla ortodoksów brzmienia mamy jeszcze model dwuścieżkowy, co w końcu wśród magnetofonów na szpule 10 cali jest zwykle standardem. Później asortyment modeli zmniejszył się do jednego - TD20A, będącego kontynuacją linii 10-ki.

Doświadczenie płynące z produkcji szpulowców zostało bezpośredni zastosowane w dwóch produkowanych przez Tandberga modelach (liniach) magnetofonów kasetowych, ale to już oddzielny temat.

Tandberg kontynuował doświadczenia związane z zapisem magnetycznym z jednej strony w postaci wyposażenia laboratoriów do nauki języków a z drugiej, tej późniejszej, jako producent streamerów.


S7300422.JPG


S7300171.JPGdoc. dr inż. Maciej Tułodziecki


Powrót do "Galerii magnetofonów szpulowych"