MK 250 Lelek (MK 450 Data Recorder)

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Subiektywna opinia: Gdy na wiosnę 1989r. kolega (pozdr. Marcinie) przyniósł na zebranie "kółka informatycznego" w L.O. taki magnetofon wzbudził sporą sensację. Oczywiście była to wersja "Data Recorder". Nowoczesny design ;) , mały ciężar i rozmiary, przełącznik głos/dane, licznik, lampka sygnalizująca obecność nagrania na taśmie, dość szybkie przewijanie i prawdziwy auto-stop (wyłączający silnik i odsuwający głowice) robiły ogromne wrażenie na użytkownikach ZX Spectrum korzystających z rozmaitych "Grundigów", "Thomsonów" lub, tak jak ja, z Kaprala.

Konsternację wzbudziła tylko odpowiedź na pytanie "gdzie go kupił"? Jak to gdzie? W sklepie firmowym w Lubartowie! Nie pamiętam, aby ten magnetofon trafił w Warszawie do sklepów. Trochę później można było go nabyć od spekulantów ;) na WGK w szkole przy ul. Grzybowskiej, którzy też jeździli po towar do Lubartowa, gdzie kupowali go w ilościach detalicznych. Możliwe, że ten magnetofon był dostępny w sklepach dużo później (np. w latach 90-tych), gdy już nikt nie zwracał na niego uwagi... (tak, widziałem go raz w 1994(?)r. w sklepie elektronicznym przy ul. Armii Ludowej w Warszawie). Polityka sprzedażowa Unitry na rynku krajowym na przełomie lat 80-tych i 90-tych XXw. jest tematem wymagającym oddzielnego tekstu ;)

Przyglądając się po latach instrukcji zwraca uwagę element o nazwie "pokrywa serwisowa". Nie jest on przykręcany, a tylko posiada zatrzask, podobnie jak pokrywa pojemnika na baterie. Z jednej strony mogło to być bardzo przydatne, ale z drugiej to dość nietypowy element. Trochę tak, jakby producent zakładał, że w tym magnetofonie będzie się bez przerwy dłubać :/

Osoby interesujące się historią komputerów czują, że te magnetofony były konstrukcją spóźnioną co najmniej o 5 lat. Mniej więcej w 1989r. komputery 8-bitowe właśnie rozpoczęły odchodzenie do lamusa. Zresztą w drugiej połowie owego roku 1989 dostałem już pierwszego PC XT... Należy wspomnieć, że był to pierwszy nie-8-bitowy komputer nie tylko w mojej klasie, ale chyba w całym L.O. ;) . PC'ty rozpoczęły w Polsce swój zwycięski marsz dopiero parę lat później, a w międzyczasie młodzież wolała komputery typu Atari ST lub Commodore Amiga. Ale to temat na zupełnie inną okazję.

MK-250 okladka.jpg MK-250 Dane techniczne.jpg MK-250 Rysunek-0.jpg MK-250 Rysunek-2.jpg MK-250 Rysunek-2 dzialanie mechanizmu.jpg MK- 250 porownanie .jpg


dr inż. Szymon Dowkontt


Powrót do "Polskich magnetofonów kasetowych - część 2 - magnetofony przenośne"