W600

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

W600f duży wzmacniacz z korektorem do wkładki magnetycznej

To pierwszy wzmacniacz Foniki wyposażony w przedwzmacniacz (korektor) do współpracy z wkładka magnetyczną Widywany w sklepach ZURiT-u w zestawie z gramofonem G 600. W-600 powstał w Fonice, głównym konstruktorem tego wzmacniacza był Janusz Joński.

Jego powstanie we wspomnieniach inżynierów z Foniki wiąże się z całym szeregiem anegdot...

Teatr 7.15 w Łodzi wystawiał przedstawienie Feriduna Erola i Romana Gorzelskiego p.t. “HIG, czyli nasze wspólne małżeństwo”. Reżyserem był Henryk Kluba. Reżyser wymyślił sobie, że wjeżdżający na scenę pociąg będzie słyszany od prawej do lewej strony, po zatrzymaniu będzie słychać otwieranie drzwi, wyskakujących żołnierzy, którzy po uformowaniu szyku przemaszerują w podkutych butach w prawą stronę. O uzyskanie efektów kina domowego z odtwarzanego nagrania poproszono Fonikę. Autorem tej instalacji był Jerzy Wojtas. Zaprojektował, testował i wdrażał ten system w teatrze. Zrobiono to za pomocą rozstawionych za sceną głośników, na które dźwięk był przenoszony za pomocą ręcznie sterowanego przełącznika telefonicznego z dzielnikiem oporowym. Dźwięk musiał przesuwać się po scenie bez zmiany głośności.

Był użyty również w Teatrze im. Jaracza w Łodzi w przedstawieniu “Przepis ze starej kroniki” wg. powieści Jerzego Broszkiewicza, którego premiera odbyła się 13.05.1973 roku. Aktor Marek Bargiełowski musiał być słyszalny na widowni, gdy mówił szeptem w konfesjonale. Aby szept był słyszalny jako prawdziwy szept, a nie jako szept sceniczny głośniki rozstawiono po całej widowni. Był tam zastosowany ośmiokanałowy system nagłośnienia.

Do obu przedstawień muzykę napisał Piotr Hertel. W Łodzi działało to ponoć fantastycznie, ale na festiwalu teatralnym we Włoszech zwarła się lampa wzmacniacza i system nie zadziałał.

W 600 -1-ret.jpg

W 600 -3ref.jpg

W600 w moim skansenie:

Fonica W600 - 001.JPG

Zdjęcia Maciej Tułodziecki