Pomoce naukowe:Modele firmy Hohm

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Modele firmy Hohm

Firma ta wytwarzała zarówno modele całych samochodów jak i podzespołów. Najstarsza generacja modeli pochodzi z lat 50-tych. Różnice widoczne są na pierwszy rzut oka - widać to po wyglądzie przodu samochodu i zawartości elementów z tworzyw sztucznych.

Samochód 1 AD 194?... 195?...

Ledwo udało się zmobilizować do aktualizacji strony a trafiła się okazja pozyskania modelu Hohm, który jest pewnie najstarszym z produkowanych Swiadczą o tym: praktycznie brak elementów z tworzyw sztucznych, rzędowy sześciocylindrowy silnik nie występujacy pózniej brak napędu elektrycznego stacyjka z prostym kluczykiem

Model jest w stanie słabym ale prawie kompletny więc czeka go daleko idaca kosmetyka. na razie prezentujemy zdjecia w "zastanym" stanie.


Samochód 1 AD 1958

Samochód z roku 1958 zdjęcia trzech różnych egzemplarzy, co wskazuje na spora popularność w Niemczech. Nazwijmy go umownie generacją II, bowiem chyba widzieliśmy kiedyś starszy. Ponieważ pozyskaliśmy model nieco starszy, a różniący się niezbyt wiele, to ten przenosimy do kategorii "umiarkowanie poszukiwany".

Samochód 2 AD 196? 197?

Ten samochód udało nam się zdobyć niemałym trudem. Jest to duża rzadkość bowiem jak widać po położeniu kierownicy firma Hohm robiła je na eksport na Wyspy Brytyjskie. Tam też go znaleźliśmy. Była to daleka Szkocja, rzec można biegun północny Wysp Brytyjskich. Udało nam się przekonać sprzedającego, że opcja "odbiór osobisty" dotyczy także odbioru przez kuriera. Przesyłka kosztowała nieco więcej niż samochód. :) Transport przetrwał dość dobrze czyli dał się naprawić. Pozostało w nim do wykonania jeszcze trochę zabiegów kosmetycznych ale już teraz jego zdjęcia prezentujemy z niemałą dumą. Nasz model pochodzi pewnie z roku 1973 tak w każdym bądź razie sugeruje numer rejestracyjny. Nazwijmy go generacją IV bowiem sadzimy, że w latach 60-tych był też charakterystyczny model.

Samochód 3 AD 197?

To dość dziwna wersja samochodu Hohm zawiera tylko układ napędowy i podwozie nie ma elementów nadwozia i instalacji elektrycznej przez co nie ma także charakterystycznego "pudła" postumentu jak większość modeli Hohm. Model ten udało nam się niedawno pozyskać. Na razie czeka na kosmetykę. Niebawem zaprezentujemy zdjęcia. Na razie jedno w charakterze zwiastuna.

DSC04248.JPG

Model Przyczepy

Okazało się, że równie powszechne jak modele samochodów były modele przyczep, głównie chodziło o zademonstrowanie hamulców najazdowych postojowych i elementów skrętu. Występowały one podobnie jak samochody w kilku generacjach i różnych odmianach.

Prezentowany na zdjęciach model jest największy z tej grupy.

Wymaga odnowienia i wymiany podstawy, która nie przetrwała wpływu wilgoci i traktowania przez pocztę...

Udało się ostatnio pozyskac także model jednoosiowy. W oczekiwaniu na renowację prezentujemy poglądowe zdjęcie. Jak z niego widać cierpi na to samo co model dwuosiowy: wilgoć i poczta (tym razem kurierska...)

DSC04240.JPG


Modele Silników firmy Hohm

Silnik czterosuwowy

Taki model udało się szczęśliwie zdobyć i to w dwu egzemplarzach.

W postumencie jest oczywiście bateria do żarówki udającej zapłon.

Charakterystyczny dla tej grupy modeli jest schemat działania na metalowym szyldzie. Modele te były eksportowane nawet do Stanów Zjednoczonych świadczy o tym fakt, że na tamtejszych aukcjach można znaleźć tabliczki do tych modeli z opisem w języku angielskim.

Silnik dwusuwowy

POSZUKIWANY

Silnik parowy

POSZUKIWANY

Silnik Wankla

POSZUKIWANYUkład napędowy i mechanizmy podwozia firmy Hohm

Każdy z nich jest POSZUKIWANY.


Tekst przygotował dr inż. Maciej Tułodziecki

Powrót