Pomoce naukowe:Modele edukacyjne firmy VVR

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj

Modele edukacyjne firmy VVR

Vvr-s7302486.jpg

Pomoce naukowe firmy VVR. Niewiele o nich wiemy. Pochodzą z NRD. Produkowane były raczej po wojnie. Z nielicznych zdjęć dostępnych w Internecie wynika, że było to w latach '50 i '60. Produkcja obejmowała funkcjonalne modele przekrojowe samochodów i ich podzespołów. Ile ich wyprodukowano oraz jaki był pełny asortyment produkcji - tego nie wiemy.

Modele te charakteryzują się niezwykłą dokładnością w wykonaniu i odwzorowaniu rzeczywistych obiektów.

Pierwszy model tej firmy wypatrzyliśmy na targu staroci. Był to model silnika czterosuwowego - trochę zapuszczony, ale kompletny. Model jest napędzany silnikiem elektrycznym, a w miejscu elektrod świec zapłonowych zamontowano żarówki.


Drugi model dostrzegliśmy na Allegro. Tym razem był to cały samochód. Dopiero teraz mogliśmy ocenić cały kunszt twórców tych modeli.

Model był również kompletny, ale miał parę drobnych uszkodzeń. Np. trzeba było dorobić nowe koła zębate w przekładni głównej. Długość modelu: ok. 1,2m(!). Również ten model jest napędzany silnikiem elektrycznym. Zresztą cała instalacja elektryczna tego modelu, łącznie z kierunkowskazami itp. jest w pełni funkcjonalna.


Tekst przygotowali: dr inż. Maciej Tułodziecki, mgr inż. Szymon Dowkontt

Powrót