Technique.pl:O Technique.pl

Z Technique.pl
Wersja z dnia 19:37, 2 cze 2012 autorstwa Szdowk (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „'''Manifest techniczny''' Strona ta poświęcona jest zasadniczo różnym przejawom techniki z czasów kiedy nią niepodzielnie (, no może prawie niepodzielnie) rz...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

Manifest techniczny

Strona ta poświęcona jest zasadniczo różnym przejawom techniki z czasów kiedy nią niepodzielnie (, no może prawie niepodzielnie) rządzili inżynierowie. Strona ma podjąć próbę ocalenia pamięci o urządzeniach które nie noszą na sobie charakterystycznego piętna marketingu. Ma też ułatwiać kontakty między ludźmi, którzy do techniki mają podobny szacunek i podziw - zbieraczom i użytkownikom rzeczy pięknych, rzadkich i nietypowych. Ludziom podchodzącym do techniki z mniejszym szacunkiem ma pokazać, że widelce rowerowe nie zawsze były plastikowe, a stolicami techniki nie zawsze były Hong Kong , Tai Pei czy Seul. Strona ma budzić świadomość faktu, że wyrafinowane maszyny powstawały już w czasach kiedy Stanów Zjednoczonych Ameryki Pólnocnej nie było jeszcze wcale. Siłą rzeczy strona nie może być supermuzeum historii powszechnej techniki, dlatego zakres tematów będących przedmiotem jej zainteresowania będzie pewnie ograniczony.

Na początek zdefiniujemy kilka ograniczeń:

Po pierwsze chodzi o wielkość... Ponieważ chcielibyśmy generalnie skoncentrować się na przedmiotach szeroko rozumianego "powszechnego użytku" więc umownie niechaj będzie to wszystko co można wnieść do przeciętnego mieszkania, co dyskwalifikuje np. wielkie piece i elektrownie wodne przy całym dla nich szacunku. Z pewnym żalem żegnamy się też z pojazdami (zwłaszcza dwuśladami), choć próby wjechania nimi do mieszkań od czasu do czasu daje się jednak zaobserwować. W końcu stron mniej lub bardziej troszczących się o różne produkty motoryzacji jest wiele. Po drugie chodzi o unikalność i nie cena ma stanowić tu główne kryterium...

Niezależnie od ograniczeń serdecznie witamy nie tylko inżynierów, ale wszystkie osoby zainteresowane Techniką (przez duże "T").