System zdalnego sterowania do magnetofonu Revox A77: Różnice pomiędzy wersjami

Z Technique.pl
Skocz do: nawigacja, szukaj
(Utworzono nową stronę "=System zdalnego sterowania do magnetofonu Revox A77= ==Wstęp== Podczerwień jako nośnik przekazywania komend zdalnego sterowania, jest już obecny w sprzęcie konsu...")
(Brak różnic)

Wersja z 18:28, 28 lut 2023

System zdalnego sterowania do magnetofonu Revox A77

Wstęp

Podczerwień jako nośnik przekazywania komend zdalnego sterowania, jest już obecny w sprzęcie konsumenckim od wielu lat. Dawniej jednak, wiele sprzętów było wyposażonych w sterowanie na piloty przewodowe, i to często jako wyposażenie opcjonalne. Z czasem transmisja bezprzewodowa stała się codziennością. Nie wszystkie urządzenia starszej daty doczekały się takiego udoskonalenia. Fabryczne przystawki czy piloty zdalnego sterowania dziś potrafią osiągać spore kwoty, a do tego ich podaż jest ograniczona. Postanowiono wykonać we własnym zakresie odpowiedni moduł zdalnego sterowania z wykorzystaniem fal podczerwieni. Pośród wielu systemów, wybrano opracowanie firmy ITT, wprowadzone pod koniec lat 70. XX wieku, oparte na układach scalonych SAA1250 i SAA1251.

Układ postanowiono połączyć z magnetofonem szpulowym Revox A77. Uniwersalność jednak sprawia, że po odpowiednim dostosowaniu, układ może współpracować z dowolnym urządzeniem, uzależnione jest to tylko od dostosowania części logicznej i wykonawczej do konkretnego zastosowania.

Punkt wyjścia czyli pilot kablowy

Revox A77 posiada zewnętrzne gniazdo do przyłączenia pilota, więc możliwe jest wykonanie sterownika bez ingerencji we wnętrzności magnetofonu. Oryginalnie dedykowany pilot był przewodowy, o stosunkowo prostej konstrukcji. Składał się z kilku przycisków odpowiednio zwierających i rozłączających poszczególne punkty układu sterowania napędem, które równolegle do klawiszy wbudowanych w magnetofonie, wyprowadzono do gniazda zdalnego sterowania i dalej, przewodem, do kablowego pilota. Samodzielne wykonanie takiego pilota nie sprawia wielkich trudności, jedyna niedogodność to potrzeba pozyskania nietypowego złącza WIST 10 firmy Hirschmann. Schemat połączeniowy dostępny jest w instrukcji serwisowej udostępnionej przez producenta. Odpowiedni artykuł o samodzielnym skonstruowaniu kablowego pilota zamieszczono już w czasach świetności modelu A77 w czasopiśmie Studio Sound (1).

256px


Tekst przygotował: Konrad Klekot


Powrót do "Strony głównej"


Powrót do "Wydania 2023"