Ramiona gramofonowe przegląd rozwiązań - część II - Hasło Rabco

Z Technique.pl
Wersja z dnia 09:47, 16 maj 2016 autorstwa Mtulo (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „ '''Może jednak posuwać ?''' Z gramofonami z ramieniem przesuwnym spotkałem się pierwszy raz gdzieś w dolnej połowie lat 70-tych. Oczywiście nie dosłownie,...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj


Może jednak posuwać ?

Z gramofonami z ramieniem przesuwnym spotkałem się pierwszy raz gdzieś w dolnej połowie lat 70-tych. Oczywiście nie dosłownie, takie sprzęty mimo tego że „Polska rosła w silę a ludzie żyli dostatniej” nadal były tu egzotyczne. W rozmowie padło określenie Rabco co w owych czasach było dobrze znanym uogólnieniem, dzięki któremu nazwy marek produktów stawały się nazwami wszelkich wyrobów tego typu. Jak wiemy kazde obuwie sportowe to adidasy, każdy odtwarzacz osobisty to walkman a każdy odkurzacz to elektroluks...no może z jednym wyjątkiem stara polonia na Wyspach Brytyjskich zamiast odkurzać podłogę to ją hooveruje  W tej samej kategorii gramofon z przesuwnym ramieniem to Rabco. Oczywiście takie obiegowe sądy zwykle nie są prawdziwe i tak jest też w tym przypadku.



Sądze, że z czasem jakoś dokładniej uda się ustalić i opisać historyczny rozwój ramion tego typu, które maja swoje korzenie już w latach 50-tych w wydaniu firm Rek-O-Kut, Ortho-Sonic oraz Burne-Jones. Podobno pierwszym dostępnym komercyjne gramofonem tego typu był Marantz SLT-12. Na razie zaczniemy temat od Rabco.

Nie dość więc że jest to ramie przesuwne to jeszcze na dodatek było dostępne (i jest nadal na portalach aukcyjnych) jako oddzielny podzespół do zamocowania w zasadzie dowolnym napędzie.

Znane są dwa typy tego ramienia SL8 i SL8E ramiona są technicznie dość rozbudowane wykorzystują do działania dwa silniki elektryczne. Oprócz ramienia „wolnostojącego” firma Rabco wyprodukowała także kompletny gramofon o symbolu ST 4 I na fali sukcesu została sprzedana firmie Harman Kardon i w okolicach roku 1975 pojawił się gramofon Harman Kardon o symbolu ST7 to wyjasnia dlaczego poszukującemu produktów Rabco wyszukiwarki podsuwają wyroby Harman Kardon  Nie chcę poświęcać czasu kolejnym wcieleniom ramion przesuwnych zwanych często tangencjalnymi lub (o zgrozo !!) linearnymi, natomiast poświęcę więcej miejsca dwóm ikonom stylu i jednocześnie dwóm produktom europejskim. Na obydwa te produkty polowałem bezskutecznie kilka lat. Były to typowe polowania „z ciekawości” dla przyjrzenia się z bliska szczegółom konstrukcji. Polowanie nadal trwa tyle, że zapał opadł, jako, że przy obecnym dostępie do informacji sporo już wiemy, a skansen dziwnych gadżetów i tak rozrósł się już ponad miarę.

REVOX

Tu pojawiły się cztery modele: B291, B790, B791 (1981 –1985), B795 (1979 –1984)

BANG & OLUFSEN

Rodzina gramofonów z ramieniem tangencjalnym liczy około 25 odmian a najstarszy z nich BEOGRM 3000 Produkowano w latach (wg Vinyl Engine) 1985 –1987 Końcówka to model Beogram 9500 z lat 1989-1995 Mnie udało się znaleźć test gramofonu 4002 pochodzący z roku 1978, co dobitnie wskazuje, że dane internetowe są jednak nie do końca pewne.