MegaCAD i maszyny CNC - eksport g-code

Z Technique.pl
Wersja z dnia 08:14, 2 lip 2013 autorstwa Szdowk (dyskusja | edycje) (Utworzył nową stronę „category:Drobne Porady ==MegaCAD i maszyny CNC - eksport g-code== =Dlaczego?= Wiele lat temu powstał u mnie moduł służący do eksportu rysunków z MegaCAD'a...”)
(różn.) ← poprzednia wersja | przejdź do aktualnej wersji (różn.) | następna wersja → (różn.)
Skocz do: nawigacja, szukaj

MegaCAD i maszyny CNC - eksport g-code

Dlaczego?

Wiele lat temu powstał u mnie moduł służący do eksportu rysunków z MegaCAD'a do kodu akceptowanego przez obrabiarki CNC (g-code). Od długiego czasu nie korzystamy z tych rozwiązań, ale biorąc pod uwagę, że komuś może się jeszcze przydać, to go tu zamieszczamy...

Jednakowoż zastrzegamy, że mimo iż dołożyliśmy wszelkich starań aby to oprogramowanie było jak najlepsze, nie możemy gwarantować jego poprawnego działania, ani brać odpowiedzialności za ewentualne straty wywołane jego użyciem. Niniejsze oprogramowanie udostępniamy bez żadnej gwarancji; nawet bez domniemanej gwarancji handlowej lub przydatności do określonego celu.

Utworzony kod (g-code) musi być zawsze sprawdzony przez operatora maszyny, a przed jego wykonaniem musi być przeprowadzona symulacja jego działania. Użytek wyłącznie na własną odpowiedzialność.

Również nie oferujemy i nie prowadzimy wsparcia technicznego przedstawionego tu oprogramowania. Jednocześnie zastrzegamy wszelkie prawa dotyczące praw autorskich i rozpowszechniania tego oprogramowania. Oprogramowanie jest bezpłatne i wolne w użytkowaniu. Jednak nie dopuszczamy możliwości rozpowszechniania tego oprogramowania we własnym zakresie przez użytkowników i/lub osoby postronne ze szczególnym uwzględnieniem rozpowszechniania jego wersji samodzielnie zmodyfikowanych przez użytkowników i/lub osoby postronne.

W niniejszym tekście użyliśmy wielu zastrzeżonych nazw i znaków towarowych - uczyniliśmy to wyłącznie w celach informacyjnych.

Co?

Moduł jest typu CIP. Czyli jest to plugin napisany w języku C i skompilowany we własnym kompilatorze icpp dołączanym do MegaCAD'a. Moduł oryginalnie powstał dla wersji 4.5, ale na potrzeby niniejszego artykułu został także dostosowany do wersji "2012 2D".

Moduł potrafi eksportować obiekty jako rozkazy dla obrabiarki CNC. Dokładnie dla trójosiowej frezarki XYZ użytej w celu wycinania płaskich kształtów (potrzebne jest pełne sterowanie osią Z).

Wspierane obiekty:

  • Punkty (E_POINT);
  • Linie (E_LINE);
  • Okręgi (E_CIRCLE);
  • Łuki - fragmenty okręgu (E_C_ARC);
  • Polilinie - łącznie z łukami i fragmentami niewidocznymi (E_POLYLN).

Teksty/czcionki są o tyle wspierane, że przed wyeksportowaniem rysunku muszą być "obrysowane", co spowoduje powstanie obiektów typu polilinia o kształcie obrysowywanego napisu.

Niewspierane obiekty:

  • Elipsy (E_ELLIPS);
  • Łuki będące fragmentami elpisy (E_E_ARC).

Należy zwrócić uwagę, że moduł był testowany z wersją 4.5 MegaCAD'a. Dla wersji 2012 został dostosowany kod źródłowy modułu, skompilowany, ale nie testowany (kod generuje, ale nikt w to nie wnikał...).

Moduł ma też swoje ograniczenia. Odgórnie jest ograniczona ilość obiektów, które można wyeksportować za jednym razem. W wypadku wersji 4.5 jest to 5000 obiektów, a w wersji 2012 10000 obiektów.

Gdzie?

Moduł można pobrać tutaj:

  • Wersja dla MegaCAD'a 4.5 (kompilowana w tej wersji, która była

przez wiele lat dostępna w "nieustającej promocji" u Polskiego dystrybutora);

  • Wersja dla MegaCAD'a 2D 2012 (kompilowana w wersji "2D 2012 demo" -

dostępnej na stronie Polskiego dystrybutora - może nie działać z wersją komercyjną!).

Moduł po pobraniu należy przenieść/przekopiować do katalogu "CIP" instalacji MegaCAD'a, zależnie od wersji i miejsca instalacji (np.: c:\Megatech\MegaCAD_2D_2012\CIP\ czy też c:\MegaCAD\CIP\ ).

Jak?

Uruchamiamy MegaCAD'a. Tworzymy/ładujemy rysunek. Aby uruchomić moduł w wersji 4.5, wybieramy menu Funkcje i opcję Interpreter C. W wypadku wersji 2012 będzie to menu Konfiguracja i opcja .CIP.

cip-1-45.jpg cip-1-2012.jpg

Pojawi się okno wyboru modułu do uduchomienia. Wybieramy nazwę i klikamy OK.

cip-2-45.jpg cip-2-2012.jpeg

Najpierw pokaże się winietka. Klikamy Next.

cip-3-2012.jpeg

Następnie pojawi się okno wyboru nazwy pliku do wyeksportowania. Jak już się z tym uporamy, klikamy OK.

cip-4-2012.jpeg

Po tym pojawi się okno z podstawowymi parametrami tworzonego kodu.

cip-5-2012.jpeg

Te parametry to:

  • Safe Z - odległość wrzeciona od powierzchni przedmiotu (ciętej powierzchni) przy przesuwaniu nad nią wrzeciona na pozycję pracy.
  • Cut deep (Z) - głębokość na jaką ma się zagłębić wrzeciono podczas pracy (wiercenia i/lub wycinania).
  • Feed rate - prędkość posuwu podczas pracy.
  • Comments - Opcja/flaga dla developerów... "0" oznacza brak komentarzy, "1" pojawienie się komentarzy w kodzie (chodzi o identyfikację, m.in. które fragmenty tworzonego g-kodu były utworzone przez jakie funkcje w programie). Bezpiecznie jest pozostawić tą wartość równą "0".
  • Internal round - tworzony kod zawsze ma dokładność pięciu miejsc po przecinku (tak definiuje norma?). Ta opcja umożliwia zmianę zaokrąglenia wyników obliczeń dokonywanych wewnątrz modułu. Bezpiecznie jest pozostawienie sześciu miejsc po przecinku - chyba, że użytkownikowi coś się będzie rozjeżdżać, to wtedy można spróbować tą wartością tu pokręcić...

Po ustawieniu parametrów klikamy OK.

Okna dialogowe znikają, a MegaCAD przestawia się w tryb wyboru obiektów. Tzn. możemy tu wybrać obiekty, które chcemy wyeksportować (działają wszystkie opcje/możliwości wyboru). Wybór obiektów kończymy klikając prawy przycisk myszy.

cip-6-2012.jpeg

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pojawi się okienko potwierdzające zakończenie działania.

cip-7-2012.jpeg