Polskie gramofony
Spis treści
FELIETON W TRAKCIE PRZYGOTOWANIA - oficjalna premiera niebawem...
Wstęp
Historycznie rzecz biorąc powinienem zacząć od historii fabryki skąd pochodziły polskie gramofony. A różnych typów gramofonów przez kilkadziesiąt lat istnienia powstało tam, około 80. Ta liczba też nie jest łatwa do ustalenia, bowiem na pewnym etapie gramofony różniły się niuansami technicznymi, na tyle drobnymi, że kwestia uznania ich za różne typy jest co najmniej dyskusyjna. Wreszcie występowały zmiany techniczne i technologiczne, co w przypadku ewolucji produktu jest konieczne. Będę się też starał pisać w oparciu o źródła możliwie wiarygodne, a takimi są przede wszystkim same gramofony, ich oryginalne instrukcje użytkownika i instrukcje serwisowe. Okazuje się, że pewne obiegowe poglądy ustalane w burzliwych dyskusjach niekoniecznie pokrywają się oryginalne z wersją oficjalną czyli wersją producenta. Staram się wreszcie opierać na własnej pamięci jako użytkownika znacznej części z opisywanych produktów, co szczęśliwie pokrywa się ze „Złotymi Latami” tej technologii. Ponieważ pamięć bywa zawodna, mogę się zatem mijać z prawdą w dziedzinie szczegółów, co zapewniam, nie jest intencjonalne.
Dostępne źródła podają informacje, które silnie rozproszone, wyjątek stanowią dwa następujące:
Prehistoria
Krótkie kalendarium początków (za Wikipedią):
1945 w Łodzi otwarto filie warszawskich Państwowych Zakładów Tele i Radiotechnicznych pod nazwą Łódzka Fabryka Państwowych Zakładów Radio i Teletechnicznych.
1948 łódzki zakład usamodzielnił się, a ponieważ produkował także aparaty telefoniczne, to przyjął nazwę Zakłady Wytwórcze Aparatów Telefonicznych. Oczywiście produkcja innych wyrobów branży elektronicznej była kontynuowana.
1954 uruchomiono produkcję pierwszych seryjnie wytwarzanych gramofonów elektrycznych G-53.
1956 wyprodukowano pierwszy gramofon ze wzmacniaczem lampowym.
1957 przekazano produkcję telefonów do Radomskich Zakładów Telefonicznych.
1958 zakład zmienił nazwę na Łódzkie Zakłady Radiowe
1960 zakład przyjął nazwę Fonica.
1968 zakup pierwszej licencji na gramofony od Telefunkena.
1970 Uruchomienie produkcji pierwszych gramofonów w klasie Hi Fi.
Mimo pojawienia się gramofonów Hi Fi gramofony popularne stanowiły nadal przytłaczającą większość wśród produktów Fonica. Ilościowo wygladało to imponująco:
W samym roku 1970 wyprodukowano ich 274 tysiące i dodatkowo 187 tysięcy gramofonów bez obudowy, przeznaczonych do wbudowania w odbiorniki radiowe.
CDN....
Złote lata
G 600
Fonomaster (WG-610f > G-601fs > G-601A)
Fonomaster WG-610f
Fonomaster 76
G-601fs
G-601A
Porównanie wersji 601fs i 601A
G 601A
Daniel G-1100fs
AD 1977 - jeszcze nie Daniel
AD 1978 - teraz już Daniel
Bernard G-603
G-8010
Adam G-424
Lata chude
Wiega 3P 110 (Unitra 602C)
Epilog
Spojrzenie z punktu widzenia XXI wieku
Dodatki
Polskie ramiona z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych dla potrzeb DIY
Ta zakładka istnieje w dziale ciekawostki i przeznaczona jest głównie dla tych, którzy budują gramofony.
W myśl wcześniej przedstawionej zasady skoncentrujemy się na polskich ramionach, które nadają się do wykorzystania w konstrukcjach DIY. Drugim kryterium jest to, że są to ramiona wykonane z metalu (no powiedzmy w 99,9% z metalu) W tym celu wytypowałem trzy ramiona, które spróbuje opisać dokładniej. Nie będę wnikał w drobniejsze szczegóły drobnych różnic występujących przy okazji różnych odmian tych ramion.
Tekst przygotował dr inż. Maciej Tułodziecki